Види відкритих закупівель
Законодавчий акт про державні закупівлі охоплює 3 їх процедури, а точніше:
- відкриті торги;
- конкурентний діалог;
- переговорна процедура.
Відкриті торги та конкурентний діалог є конкурентними процедурами, а переговорні процедури неконкурентними. Давайте познайомимося з усіма процедурами більш детально.
Клієнт проводить ці аукціони з неодмінним використанням аукціону з найменшою вартістю. Закон про державні закупівлі передбачає контроль за неціновими твердими та технічними порівняннями. Паралельно замовник в оголошенні про проведення процедури закупівлі зобов’язаний вказати:
- відомості про розмір найменшого кроку зменшення вартості на момент проведення аукціону у відсотках або в одиницях коштів;
- математична формула, яку він використовуватиме в процесі аукціону для встановлення значень інших критеріїв оцінки.
Це означає, що в процесі закупівлі допускається умовно розділити на 5 ступенів:
- оголошення про закупівлю;
- час оновлень;
- кінцевий термін прийняття заяв;
- електронний торг;
- кваліфікація.
Зазначимо, що аукціон є ключовим етапом у кожному електронному процесі публічних торгів, під час якого учасникам надається право продавати персональні торгові та цінні пропозиції відповідно до встановлених правил сайту.
Як проводяться тендери в системі Prozorro
Електронний аукціон проводиться в дату та час, які є в центральній базі даних про закупівлю. Торг складається з підпроцесів: подання, модифікація, скасування замовлень. До дня закриття прийому заявок учасники мають право внести корективи в заявку або відкликати її.
Оцінка тендерів електронною платформою закупівель Прозоро виконується в механічному режимі, як за підтримки електронного аукціону, так і на основі параметрів і методів оцінки, які замовник повинен заздалегідь вказати в тендерній документації. Процес осмислення та оцінки тендерних пропозицій офіційно дозволено розділити на 2 види щодо передбачуваної вартості об’єкта закупівлі: передбачувана ціна на товари та послуги становить менше 133 тис. євро, а на роботи – менше 5 150 тис. євро. ; передбачувана ціна на товари та послуги становить понад 133 тис. євро, а на роботи – понад або становить 5 150 тис. євро (ч. 4 ст. 10 Закону «Про публічні закупівлі»).
Перший вид оцінки тендерних пропозицій полягає в тому, що замовник усвідомлює пропозиції учасників щодо збігу вимог тендерної та технічної документів лише після їх розгляду електронною платформою державних закупівель. На етапі розгляду платформою тендерів інформація про учасників залишається таємничою.
Клієнт починає робити економічно вигідну ставку. Замовник приймає рішення про відмову користувача в участі в процесі закупівлі та відхилення пропозиції учасника на підставі затвердженої статті 17 Закону про публічні закупівлі. Якщо клієнт відхилить пропозицію учасника, яка оцінюється системою як особливо економічно вигідна, він або вона розглядатиме іншу пропозицію відповідно до рейтингу Прозорро.Продажі.
Другий вид оцінки тендерних пропозицій криється в тому, що замовник ще до оцінки тендерних пропозицій платформою державних закупівель осмислює їх на збіг технічної та тендерної документації, зазначеної в тендерній документації, а також враховує учасникам щодо того, чи відповідають вони кваліфікаційним параметрам, зазначеним у тендерній документації. У цьому випадку клієнт дізнається про імена учасників, а учасники дізнаються, хто є їхніми суперниками. І тільки після того, як клієнт перевірить заявки учасників, платформа виконає їх рейтинг.
Тобто оцінюються лише тендерні пропозиції, які клієнт некоректно відхилить і передасть на цю оцінку. Але слід зазначити, що клієнт з великою ймовірністю виключає покупку в системі на кожному етапі.
Закупівля не відбудеться, навіть якщо для оголошення про закупівлю не подано жодної пропозиції або подано всі пропозиції. При скасуванні покупки надається вся інформація, яка була внесена учасниками на зберігання до цього моменту. Всі ці дані відкриті для перегляду. У разі скасування покупки, де заявки учасників зареєстровані, то раніше сплачена плата за участь у 100% суми повертається користувачам.
Для отримання більш детальної інформації про земельний ринок та проведення аукціонів, перейдіть за посиланням https://sale.ueex.com.ua/news/torgy-po-orendi-zemli-yak-vzyaty-uchastq-na-prozorro-prodazhi. На сайті Української енергетичної біржі є корисна інформація про відкриті торги землею, майном та іншими товарами. Всі торги проводяться відкрито та прозоро без корумпованих механізмів та інших сірих схем, котрі присутні при закритих аукціонах.